KÖTÜ GÖRÜNMEME GİRDABI

NASIL olduğumuzun değil de nasıl göründüğümüzün öne çıktığı bir dünyada yaşıyoruz artık. Tüm hayat buna göre planlanıyor.

İyi görünmek için çekilen zahmet iyi olmak yolunda sarf edilmiş olsaydı sanırım hepimiz bugün olduğumuzdan çok daha iyi olacaktık. Ama yatırımı yanlış noktaya yönlendirdik.

Anne çocuğuna, kadın kocasına, genç arkadaşına, yetişkin akranına soruyor. “Nasıl görünüyorum?”

Bir de kötü iken iyi görünme gayretkeşliği var ki, anlamak ne mümkün!

Kötüysek kötü görünelim. Ki, dostlarımız da dostluk gösterebilecekleri bir fırsatı elde edebilsinler. Yanımızda olabilsinler. Yaramızı sarabilsinler. Merhem olabilsinler.

En çok güçlü ve yıkılmaz görünme rolü bizi perişan ediyor. “Sen yaparsın, sen başarırsın” etiketlemelerini ömrümüzü heder edecek kadar içselleştiriyoruz. Gündüz her yeri fetheden bir fatih edasında dolaşırken kendi yalnızlığımızda yastığa başımızı koyduğumuzda bunun acıları yüreğimizi sıkıştırıyor. Sabah kalktığımızda bu acıyı unutup tekrar o rol elbisesini yeniden giyiyor muzaffer komutan edasına yeniden dönüyoruz.

Kötü görünmeme girdabı bu işte.

Hep iyi, güzel, yakışıklı, başarılı, becerikli, iş bilen, sevilen, mutlu gibi olma oyunu her sabah yeniden başlıyor. Zamanla o kadar benimseniyor ki, çekilen tüm acılara rağmen bu rolden çıkılamıyor. Bu girdap yutuyor kişiyi.

Oysa aciz varlıklarız. Güçsüzüz. Yeteneklerimiz var ama her birimizin ayrı ve sınırlı. Birleştirdiğimizde sinerji çıkıyor. Bu sebeple sadece gün içinde fiziksel temas kadar belki daha fazla psikolojik temas önemli.

Kötüye tutunmak insanı iyi edebilir mi? Daha sonra kötü hissedeceğimi bildiğim halde şu an kendimi iyi hissetmek için bu kadar çabaya değer mi?

Sadece başarıya ve kötü görünmemeye odaklı yaşamak kendimize kıymak anlamına gelmiyor mu? Başarı arttıkça ahlaksızlığın da arttığını görmüyor muyuz?

Kendimizi kurtaracak güzümüz var. Etiketlerin kurbanı olmak zorunda değiliz. El âlem konusunu aşabiliriz. Ümitsizliğe yer yok.

Öz sevgi, öz saygı, öz değer, öz güven konularını yeniden güncellemeye acilen ihtiyacımız var.

Bunu başardığımızda kötü görünmeme girdabından da kurtulmuş olacağız.

07.11.2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir