NE ACAYİPLİKLERİMİZ VAR BİZİM

N

ŞAŞILACAK kadar zıtlıklar barındırırız ama bunu ya görmeyiz yahut görmemeyi yeğleriz. Başkalarına ait keşmekeşlikler ise her an dikkat alanımızda olurlar. Gözleriz onları ve yoruma tabi tutarız. Sıklıkla ahkâm da keseriz. O öyle, bu böyle sözleri dilimizden düşmez.

Herkesle ilgili bir teşhisimiz vardır veriye dayalı olmasa da. Kanaatimizi yeterli görürüz. Bu kendimizin şaşmaz oluşuna yapılan bir kutsama gibidir.

Oysa ne büyük çelişkiler bizdedir. Açmazlar, gel gitler, acayiplikler, anlaşılmazlıklar bizdedir.

Kararsızlıklarımız olduğu gibi ani ve cüretkâr kararlarımızda vardır.

Kaçınmalarımız olduğu gibi kararsızlıklarımız da mevcuttur. Ağlamalarımız kadar belki de daha fazla ağlatmalarımız vardır. Birine hak ettiğinden daha fazla şefkat gösterirken bir başkasına haddi aşan taşmalarımıza rastlanır.

Sevgiyle beraber sevgisizliği de barındırırız. Nefreti hatta. Başkalarını gücendirdiğimiz kadar kendimizi de tahrip ettiğimiz olur. Sakinlik silahını kuşanmışken öfkeden duramayan demlerimize de rastlanır.

Kafese konulması gereken aslan tavırlarımız olduğu gibi dervişane bir teslimiyetimiz de olur.

Demem o ki; ne acayipliklerimiz vardır bizim. Daha da acayip olan nedir derseniz kendimizi arınmış görürken başkalarını bulanmış saymamızdır. Oysa kaos bizde.

Önce kendi acayipliklerimizin ipliğini bir bir çekip çözmemiz gerekirken buna fırsat bulamayız.

Ve çoğumuz bu acayipliklerimizle göçüp gideriz.

24.04.2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir