NEMLENMİŞ TUZ

HAYAT üretmektir. Üretmek yaşamı dengeler. Bu olmadığı zaman kişi kendini değersiz görür, öz benliğinde aşınmalar husule gelir ve hayatın dengesi bozulur.

Denge hayatın mucizesidir. Mutluluk sebebidir. Her an olman gerektiği yeri bilmektir. Konumunu her vakit tespit etmiş olmak ve orayı korumaktır. Bunlar üzerinde konuştuğum rikkatli bir arkadaşım nemlenmiş tuz olmamak gerekir dedi. Tebessüm ettim. Düz bir mantık, sade bir anlatım, somut bir örnek dedim. Evet, dedi anlamayı zorlaştırmamak gerek ütopik ve soyut örneklerle.

Düşündüm, haklı galiba. Hayatı anlaşılmaz hâle kendimiz getirmiyor muyuz? Kolay anlaşılabilecek bir misal yerine müktesebatımız ortaya çıksın diye her şeyi abartmıyor muyuz?

Nemlenmiş tuz olmamak gerek. Uzaydan bir örneğe gerek yok.

Duygu ve düşüncelerinin yolunu olumsuz yönde değiştirecek etkilerden uzak dur. Hayatını karartacak tesirlerden sakın. Isıyı, nemi, rutubeti dengesiz alacağın ortam ve kişilere yakın olma. Yoksa hayatın topaklaşır. Her şey birbiri içine girer, yapışır. Akışkanlık azalır. Bazı duygularında gereksiz yer ve oranlarda birikme olur. Bu ise sıkıştırır ve seni zora sokar. Patlamalar yaşarsın.

Mesaj bu, örnek net ve anlaşılır.

Çok uzaklardan örneklemler arayıp bulmaya, felsefesi için uğraşmaya gerek yok. Nemlenmiş tuz olma.

15.05.2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir