SİYAH KOYUN OL

SÖZE böyle başlayınca irkilmiştim. Hem koyun olmaktan bahsediyor hem de siyahı olmayı öneriyordu. İç savunmalarım harekete geçti tabi. Neler olduğunu tahmin edebilirsiniz. Muhabbet ilerleyince söylenmek istenenin anladığımın tam tersi olduğu ortaya çıktı.

Bir kez daha gördüm ki, anlamadan savunma refleksine girmek yanlış. Hep yaptığımız bu diyebilirsiniz ama artık yapmasak daha iyi değil mi? Tekrar eden yanlışların devası olur mu?

İfade edilmeye çalışan şey; kendin ol demekti. Özgür ol. Özgün ol.

Özgürlük için başkaldırmadıkça özgünlüğün belirginleşmeyecek zira. Sen de beyaz koyunlar gibi dikkat çekmeden, farklılık ortaya koyamadan, kendine has bir üretim yapamadan, kendi sesini bulup haykıramadan bu dünyadan göçüp gideceksin.

Herkes gibi olmaya çalıştıkça kendin olmaktan çıkacaksın. Sana özgü ayrıntılar zuhura gelmeyecek. Bir renk katamayacaksın hayata.

Siyah ol. Farklılığını ortaya koy. Çekinme fikrini ifade etmekten. Tartışılmayan şey nasıl gerçeklik arenasına çıkabilir ki!

Deneyimlerini önemse. Dikkati elden bırakma. İncelikleri unutma. Her şeye evet diyerek siyah koyun olamayacaksın. Ezberlerini bozmadıkça beyaz koyun olmaktan kurtulamayacaksın.

Emellerin uğruna kendini disipline edip çok çalışmadıkça sıradanlaşacaksın. Hayal gücünü bastırdıkça siyah koyun olamayacaksın. Mutsuz insanlarla beslendikçe kelimelerin gücünü fark edemeyeceksin.

Tüm bunların olabilmesi için önceliğin duygusal hazır oluştur. Sen hazır olmadıkça dünya sana hazır olsa bile siyah koyun olamadığın için sesini yükseltemeyeceksin.

Sözünü yükseltemeyeceksin. Tüm yaptıkların homurtudan ibaret kalacak.

Ben böyle anladım “Siyah koyun ol” önermesini.

Yanlış mı anladım acaba?

13.12.2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir